Cafe Serinletme Sistemi; tüm Dünya’da kullanılan en etkili dış mekan serinletme sistemi; Açık alan serinletme sistemi veya Sisleme sistemi olarak ta bilinen MİSTİNG Sistemdir.

Bu sistem suyun en kolay buharlaşabilecek halidir. Yüksek basınçla itilen su; sıcak ve kuru hava ile karşılaştığında kısa sürede buharlaşır, Pülverilize edildiği alan açık bir mekan ise buharlaşmayı gerçekleştirmek için dışarıdaki kuru ve sıcak havayı emerek ortamı serinletir.

Cafe Serinletme Sistemi; dış mekan serinletme sistemi, ısı emişi ortamın sıcaklığı ve nem oranı ile doğrudan bağlantılı olup ortam sıcaklığı ne kadar yüksek ve nem oranı ne kadar düşük ise o oranda serinletme fonksiyonu verimli hale gelecektir. Sistem, sıcaklığın düşürülmesi dışında havayı yumuşatmakta, oksijen sağlamakta ve oluşturduğu sis perdesi sayesinde sinek ve kanatlı haşerelerin sisleme bölgesine girmesini ve yaşamasını azaltmaktadır.

Çevreden ortama gelen veya ortam içinde bulunan nahoş kokuları ve tozları bastırarak aşağı çökertmesi sayesinde ortama yayılmasını engelleyerek daha saf ve temiz havanın ortamda bulunmasını sağlar.

Sistem, amaç ve verimlilik açısından aynı olsa da görsel olarak Hatlı ve Fanlı sistem olmak üzere iki farklı şekilde uygulanabilmektedir. İki farklı şekilde uygulama yapılmasının sebebi; Uygulama yapılacak bölgenin nem oranı ve uygulama alanının sistemlere uygunluğudur.

Dış mekan serinletme sistemine istenildiği taktirde dozaj pompası ilave edilerek parfümlendirme yapılıp ortama sürekli güzel ve hoş koku verilmesi de sağlanabilir.

Cafe Serinletme Sistemi (MİSTİNG SİSTEM) Faydaları ve Avantajları Nelerdir?

Sistem ile püskürtülen  5-20  mikron çapındaki  su zerrecikleri ortamın ısısını 15 – 18 Cantgrad derece aşağı çekmektedir. Bu sayede ortam ısısı  azalırken  nem oranı artmış olur.

Su  bir havuzda sirküle edilmeyip direkt püskürtüldüğü için bakteri oluşmaz, böylece klasik sistemlere göre  daha hijyeniktir.

Sistemde kullanılan pompa motor gücü  klasik sistemdeki soğutma ünitelerinde bulunan  motor güçlerine oranla %75 –  %80 daha düşük olduğu için çok ciddi oranda enerji tasarrufu  sağlar.

Şebekeden alınıp  püskürtülen su 3 kademeli filtrelerden geçtiği için toz oluşmaz ve tozsuz homojen bir hava elde edilir.

Klima santrallerinde  havuz giriş ve çıkış sıcaklıkları arasında 13-17 cantigrad derece arasında sıcaklık düşüşü sağlanır böylelikle en az klasik sistemdeki kadar hava soğutulmuş olur.

Su zerrecikleri  çapı misting sistemde 5- 20 mikron , klasik sistemlerde  250 – 350 mikrondur. Su zerreciklerinin küçük olması  buharlaşmayı hızlandırırken   su sarfiyatını 10 – 15 kat oranında  azaltır.

Merkezi sistem  klima santralleri genelde iç havayı kullanır.Beraberinde havalandırma için %30 oranda dış havayı soğutması gerekmektedir. Misting sistem ile  giriş havasını 15 cantigrad derece ye kadar soğutarak kompresör elektrik tüketiminde ciddi enerji tasarrufu sağlamış olur.

Pompa grubu sessiz çalıştığından gürültü kirliliği olmaz.

Kullanılan parçalar  plastik, paslanmaz ya da sarı pirinç  malzeme olduğundan korozyona  ve yıpranmaya karşı dayanıklıdır.

Whatsapp Hattı
Whatsapp
Boğaziçi Mekanik
Merhaba